Kоординатор:
Проф. д-р П. Димитров, дм
тел.: +3592 8056 420, e-mail: p.dimitrov@ncpha.government.bg
Съвместното действие за превенция на хронични незаразни болести – действие, насочено към детерминантите на здравето (JA PreventNCD), е най-мащабното съвместно действие за превенция на хронични незаразни болести в Европа с продължителност от четири години. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз с общ бюджет от 95.5 млн. евро, което представлява 20% от общия бюджет на ЕС за здравеопазване.
Ръководен от Норвежката дирекция по здравеопазване в Осло, JA PreventNCD обединява над 100 партньорски организации от 25 държави в съвместни усилия за справяне с тежестта от хроничните незаразни болести и рисковите фактори, свързани с тях.
Целта на Съвместното действие е да подкрепи стратегии и политики, създадени за намаляване на тежестта от онкологичните заболявания, хроничните незаразни болести (ХНБ) и техните рискови фактори както на индивидуално, така и на обществено ниво, и да определи методи за оценка на тяхната ефективност в Европа.
Специфични цели на съвместното действие включват:
Проектът ще анализира възможностите за прилагане на основани на доказателства междусекторни политики за превенция на ХНБ и рака; ще проведе пилотни действия на иновативни практики и ще разшири обхвата на най-добрите практики, насочени към превенция на заболяванията и промоция на здравословен начин на живот. Ще се проведе мониторинг на смъртността и заболеваемостта по отношение на ХНБ и рака, на разходите, свързани с тях, както и на въздействието на усилията за здравна промоция и превенция на болестите на индивидуално и обществено ниво.
Структура на съвместното действие:
Съвместното действие е разделено на 10 работни пакета (РП) – четири хоризонтални (РП1-РП4, свързани с управлението на съвместното действие) и шест тематични пакета (РП5-РП10, отнасящи се към съдържанието и целите на съвместното действие). Всеки работен пакет се ръководи от конкретна институция, а всяка задача и подзадача в РП има индивидуално отговорен ръководител.
НЦОЗА участва в следните работни пакети:
Работен пакет 1 – Координация
Работен пакет 2 – Разпространение на информация и комуникация
Работен пакет 3 – Оценка
Работен Пакет 4 – Устойчивост
Работен пакет 5 – Регулация и данъчно облагане
Работен пакет 7 – Социални неравенства
Работен пакет 8 – Мониторинг
Работен пакет 9 – Здраве във всички политики