Семинар по политики в сферата на храненето и затлъстяването в България

17.12.2024

            На 12 и 13 декември 2024 г. в София се проведе Семинар по политики в сферата на храненето и затлъстяването в България. Събитието се организира в рамките на Двугодишното споразумение за сътрудничество между Министерството на здравеопазването на Република България и Регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО) за периода 2024–2025 г.

В семинара участваха г-н Кремлин Викрамасинге, ръководител на отдел „Хранене, физическа активност и затлъстяване“ в Регионалния офис на Световната здравна организация за Европейския регион, г-жа Джулиан Уилямс, координатор по затлъстяване в  Регионален офис на СЗО за Европейския регион и г-жа Вирле Снидерс – експерт в отдел „Поведенчески и културни изследвания“ в Регионалния офис на СЗО за Европейския регион, г-жа Нела Вампорова, представител на СЗО за България. От страна на България присъстваха експерти от Министерство на здравеопазването, Националния център по обществено здраве и анализи, регионални здравни инспекции, Министерство на младежта и спорта, УНИЦЕФ, ДАЗД, БАН, Софийска община и др.

            Форумът беше открит от проф. д-р Пламен Димитров, директор на Националния център по обществено здраве и анализи, г-н Илия Тасев, директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациента“ в Министерството на здравеопазването и г-жа Нела Вампорова, представител на СЗО за България.  Проф. д-р Веселка Дулева, дм, началник на отдел „Храни и хранене“ към Националния център по обществено здраве и анализи, направи преглед на политиките за хранене и затлъстяване в България, а доц. д-р Галя Цолова, дм, директор на дирекция „Промоция на здраве и превенция на болестите“, представи данни и дейности по физическа активност.

Представителите от СЗО, участващи в семинара, направиха презентации по няколко направления, важни за политиката по обществено здраве на България: сравнителен анализ на данните за затлъстяването и физическата активност; интервенции, фокусирани върху семейството; обширен преглед на данните за храненето и незаразните заболявания; поведенчески и културни данни - фактори, които влияят на поведението;  интервенции и евристики; базирани на доказателства политики за хранене, физическа активност и затлъстяване - намаляване на солта, елиминиране на трансмазнини, етикетиране на предната част на опаковката (FOPL), данъчно облагане на подсладените със захар напитки (SSB), училищно хранене и свързано с диетите недохранване; мониторинг и оценка на политиките и интервенциите, базирана на доказателства комуникация; план за действие и следващи стъпки и обществена подкрепа за законодателството срещу затлъстяването.

По време на работата по групи участниците се обединиха около бъдещи политики, важни за общественото здраве в България.

Споделените знания и работещи политики в областта на храненето, физическата активност и поведенческите фактори от страна на представителите на СЗО, ще подкрепят  националните експерти при формиране на ефективни бъдещи национални стратегии и политики за превенция на затлъстяването и хроничните незаразни болести в България.

Ключови думи: няма