На 14 ноември 2024 г. в София се проведе Кръгла маса, посветена на обществените здравни предизвикателства, свързани с алкохолната употреба в България. Събитието се организира в рамките на Двугодишното споразумение за сътрудничество между Министерството на здравеопазването на Република България и Регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО) за периода 2024–2025 г., където алкохолът е определен като приоритетна област за действие.
Срещата беше открита от г-жа Добромира Карева, заместник-министър на здравеопазването, г-н Илия Тасев, директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациента“ в Министерството на здравеопазването, проф. д-р Пламен Димитров, директор на Националния център по обществено здраве и анализи, и представители на СЗО за България, начело с г-жа Нела Вампорова. Участие взеха представители на Министерството на вътрешните работи, Министерството на образованието и науката, регионалните здравни инспекции, превантивно-информационните центрове по проблемите на наркоманиите, водещи университети в страната, международни организации, криминалисти и други експерти.
Основни теми на форума включваха анализ на употребата на алкохол сред населението, добри практики за намаляване на алкохолната консумация, както и нагласите и употребата на психоактивни вещества сред младежите в България.
По време на срещата беше акцентирано върху факта, че България продължава да се сблъсква с високи нива на алкохолна консумация и свързаните с това социални, икономически и здравни последици. В тази връзка участниците обсъдиха не само основните трудности и бариери в борбата с тези проблеми, но и възможностите за нови решения. Събитието предостави платформа за обмяна на идеи, експертни знания и добри практики, които да подкрепят усилията за превенция и контрол на алкохолната консумация.
Участниците постигнаха съгласие относно три ключови политики, които са най-адаптивни към условията в страната, за справяне с тежестта от алкохола. Събитието приключи с общо разбиране за значимостта на координираните действия и планиране на следващи стъпки за подобряване на общественото здраве.