Националният център по обществено здраве и анализи е базова организация на научноизследователски проект за млади учени и постдокторанти - 2022 г., финансиран от ФНИ, на тема: „Сезонна динамика на приоритетен според новата Европейска директива за качеството на питейната вода токсин микроцистин-LR“
Едни от първите и широко разпространени организми на Земята – прокариотни фотосинтезиращи водорасли, известни като цианопрокариоти или синьо-зелени водорасли и продуцираните от тях цианотоксини привлякоха и задържаха вниманието на специалисти от различни области по цял свят.
В последните десетилетия в световен мащаб, включително и в България, въздействието на глобалните климатични промени, антропогенната дейност и повишената еутрофикация могат да катализират цъфтежите на синьо-зелените водорасли. Това води до увеличаване на токсините, които те отделят, а негативните им ефекти стават все по-забележими.
Като най-опасен се счита микроцистин–LR. Неговите стойности на LD50 за чист токсин при изследвания с мишки са около 50 µg/kg телесна маса.
Основният начин на експозиция с цианотоксини е чрез питейната вода, която е жизнено необходима. Синьо-зелените водорасли са широко използвани и като хранителна добавка, ето защо е важно да се осигури чиста среда, в която да се отглеждат.
Актуалността на тематиката на проекта е свързана и с националното и европейското законодателство. С транспонирането на Директива (ЕС) 2020/2184 от 16.12.2020 г. относно качеството на водата, предназначена за консумация от човека, в списъка с химични показатели се включва като нов замърсител микроцистин–LR с максимално допустима стойност 1 μg/L. От 2026 г. показателят ще бъде задължителен за мониторинг.