“КЪРМАТА Е ЛЮБОВ” - Емоционален клип разказва истинските истории на майки, даряващи или получаващи кърма, които вдъхновят други да споделят този природен дар.
https://www.youtube.com/watch?v=Ibf5WdlEBhY
По случай Световния ден на дарителството на майчина кърма 19 май, проектът за отворена наука ОРБИТ, Биологическият факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, Банката за майчина кърма към Столична община и Националният център за обществено здраве и анализи представят видеото “Кърмата е любов”. Кърмата е най-подходяща за недоносените бебета и е спасение за онези, чиито майки не могат да кърмят поради заболяване. През личните истории и факти за кърмата видеото напомня, че тя е не само храна, но и щит срещу болести - предпазва както бебето, така и майката.
“Знаем много за храненето, за здравословния начин на живот, но не знаем тяхното значение върху състава на кърмата. Затова през 2023 г. екипи от Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски“ и Националния център по обществено здраве и анализи започват изследване върху състава на кърмата. Така за първи път у нас се изследва кърмата като състав и микробиом,” сподели гл. ас. д-р Илияна Рашева от Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.
Популяризирането на знанията от научния проект за изследване на микробиома в майчината кърма е част от Менторската програма на проекта ОРБИТ за насърчаване на отворената наука.
Донорството на майчина кърма е благороден акт, който помага на нуждаещи се в труден за майките и бебетата момент.
Изследванията са проведени в рамките на «Микробиом и състав на кърма: ключови фактори, роля и взаимовръзка с оралната и чревна микробиота при новородени деца», договор ФНИ №КП-06-Н61/9, в който Националният център по обществено здраве и анализи е партньор.
Проектът ОРБИТ популяризира отворената наука и прави откритията достъпни за хората. Съвместната инициатива насърчава донорството на кърма и подпомага научните изследвания в областта.