През 1993 г. в системата на общественото здравеопазване на България бе разработена и въведена Единна методика за разделно отчитане на разходите в здравните заведения по видове разходи и типове заведения.
Методиката позволи детайлното разпределение на пълните годишни разходи на лечебните заведения по видове разходи (бюджетни параграфи) съгласно Единния бюджетен класификатор на Р България във всяко отделение на болничните лечебни заведения и приемно-консултативните блокове към тях.
От 1997 г. методиката за разделно отчитане на разходите е утвърдена със заповед №РД-09-194 на министъра на здравеопазването на България с цел подобряване на анализа и контрола на икономическите процеси в здравеопазването. С тази заповед се разширява и обхватът на действие на методиката, като освен областните и общинските болници се включват всички здравни заведения на централно подчинение на Министерството на здравеопазването – в т.ч. специализираните и университетските болници.
На базата на тези годишни отчети в Националния център по обществено здраве и анализи се обобщава информацията за приходите, разходите и тяхната структура и се изчисляват основните икономически показатели за дейността на лечебните заведения – а именно:
среден разход на един преминал болен;
среден разход на едно болнично легло;
среден разход на един реализиран леглоден;
среден разход за лекарства в един леглоден;
среден разход за храна в един леглоден.
Тези показатели отразяват съотношението на извършените от лечебните заведения разходи към постигнатите резултати от дейността (преминали болни, реализирани леглодни и т.н.), използват се за оценка на икономическата ефективност на дейността на лечебните заведения и се изчисляват както за всяко отделение в лечебното заведение, така и средно за лечебното заведение.
В системата на общественото здравеопазване, и в частност в системата на болничната помощ, от 1990 г. насам се извършиха редица промени, засягащи както начина на регистриране на лечебните заведения и тяхната собственост, описани в ЗЛЗ, така и начините на финансирането им.
В съответствие с измененията в ЗЛЗ (ДВ, бр. 59 от 31.07.2010 г.), диспансерите в страната бяха преобразувани в центрове или специализирани болници. Това налага и самостоятелното анализиране на периода 2010-2017 г. по отношение на дейността, приходите, разходите и икономическите показатели на болничните лечебни заведения.